ראשי פורומים דגים צמחים לוח יד 2 גלריה מדריכים מחלות מחשבונים צור קשר הרשמה / כניסה

פלאטי

פלאטי
פלאטי שם בעברית:
Plati שם לועזי:
Xiphophorus maculatus שם מדעי:
מים מתוקים סוג מים:
משריציים משפחה:
מרכז אמריקה: קוסטה ריקה, פנמה מקור:
לפחות 50 ליטר נפח אק' מומלץ:
מתאים למתחילים קושי גידול:
עד 5 ס"מ גודל בוגרים:
שקט ורגוע התנהגות:
בשרי וצמחי סוג מזון:
20 - 26 מעלות טמפ' מומלצת:
7 - 8 pH חומציות מים:

כללי

הפלאטי הוא דג חמוד וקטן, אשר נפוץ מאוד בחנויות דגי הנוי ובקרב מגדלים רבים. מראהו ה"מנופח" והקטן, הם אלה ששבו חובבי דגי קהילה רבים בקסמו. דג הפלאטי הטבעי, אשר מגיע אלינו מנהרות באזור מרכז אמריקה לא נראה עוד בחנויות. את מקומו תפסו ווריאציות שונות ומגוונות של הדג המקורי אשר מקורן בריבוי שבי. את דג הפלאטי אפשר למצוא כיום באינסוף מופעי צבעים: פלאטי אדום, פלאטי הואי(צהוב ושחור) ואפילו פלאטי שחור.


גידול באקווריום

בשל היותו דג קטן ולא תזזיתי במיוחד, דורש הפלאטי אקווריום בנפח של 50 ליטרים בלבד. באקווריום בו ממשוכן הפלאטי, יש לדאוג לפילטרציה סבירה ולטיפול שוטף נכון באקווריום בלבד. הוא ינו דורש מעבר לכך, ויסתפק במים בעלי ערכים מאוזנים יחסית ובתנאים בסיסיים בלבד.


שותפים מתאימים

מדובר בדג קטן,שקטן ורגוע. שותפים אידיאליים לו יהיו דגי קהילה שונים וציקלידים ננסיים אשר אינם מהווים לו סכנה בבגרות. אין לשכנו עם ציקלידים ודגים אגרסיביים או דגים המגיעים לגודל גדול ממנו באופן ניכר.


זיהוי בין המינים

קל וחד משמעי. בדומה לרוב משריצי החיים, סנפיר גחונו של זכר הפלאטי יהיה מוארך ושפיצי ונקרא גונופודיום. לעומת זאת, סנפיר הגחון של נקבת הפלאטי יהיה קצר ומעוגל מעט- סנפיר זה נקרא סנפיר "שת".


רבייה

רבייה אפשרית וקלה. יש לשכן קבוצת פלאטים ביחס של זכר על כל 2-3 נקבות ולחכות להפריות. לאחר זמן מה יחלו הנקבות "להתנפח" מה שמעיד על הפריות שנעשו ועל הריונות. יש לציין, כי הפריה בודדת של זכר הפלאטי מספיקה לכמה וכמה הריונות. לאחר תקופת ההריון, ישריצו נקבות הפלאטי דגיגים חיים, אשר ישחו בחופשיות ברחבי האקווריום מרגע ההשרצה והלאה. את הדגיגים יש להפריד מהוריהם או לחלופין יש לדאוג להם למקומות מסתור רבים באקווריום הרבייה, משום שלהורי הפלאטי יש נטייה לאכול את דיגיהם לאחר ההשרצה. את השרצים אפשר להאכיל במזון הורים גרוס דק או במזון יעודי לדגיגי משריצים.


מזון מומלץ

דג הפלאטי מוגדר כאומיבור(אוכל כל). דג זה יאכל שלל מזונות מסחריים מתאימים לדגי קהילה/משריצים. אפשרי בהחלט ואף מומלץ לגוון את תזונתו בעזרת אוכל קפוא/חי כדוגמת: תולעי דם, טוביפקס, ארטמיה קפואה וכדומה.


שאלות ותשובות


חובב הדגים

פלאטי תוקף שרצי גופי
שלום! אתמול קניתי עוד 11 דגים לאקווריום שלי (60 ליטר) אלה הדגים:2 מולי קצר סנפיר ( זכר ונקבה )2 סייפן סמסון ( שתיהם זכרים )2 פלאטי ( נראלי שתי זכרים )3 פונטיוס ( נראלי שקוראים להם ככה, המוכר אמר לי...

כתוב תגובה


nisim

פלאטי נושך צמחים?
...

כתוב תגובה


roei24

יש פלאטי נקבה שהופכת לזכר?
...

כתוב תגובה


משה סופר

רקוב. זיהום מים מטורף
שלום היום הגעתי לאקווריום אחרי כשבוע שלא הייתי בבית וגיליתי שחסר דג פלאטי אחד.חיפשתי אותו ומצאתי אותו בפינת האקווריום ליד הפילטר- והוא היה נראה ממש אבן ולכן מי שהיה אחראי על האקווריום בזמן הזה לא...

כתוב תגובה


חובב הדגים

פלאטי בהריון- הצילו!
שלום לכולם, יש לי פלאטי מאוד שמנה שאני חושב שהיא בהריון, והיום אני שם לב שהיא בקושי שוחה למעלה היא כל הזמן למטה,ויש לה גם כמה קשקשים ״מחודדים״ שכמעט נושרים בגופה. האם זה מחלה או הריון??תודה...

כתוב תגובה


חובב הדגים

זמן הריון פילאטי
שלום כמה זמן לוקח הריון פילאטי?תודה לכל...

כתוב תגובה


דגי2

גופי ופלאטי
למה כל הזמן הגופי מציק לפלאטי?אני רואה שהוא הרבה פעמים תוקף...

כתוב תגובה


דגי2

הריון בדג פלאטי
שלום!יש לי שני דגי פלאטי שאחת מהם קצת שמנמנה,אני לא יודע עם היא בהריון?הנה תמונה!עם משהוא יכול לענות לי אני...

כתוב תגובה


דגי2

חשד למחלה...
לפניי בערך שבועיים לדג גופי שלי פתאום הופיע נקודה אדומה!לאחר יום היא מתההיום אני רואה שזה קורה לפלאטי שלי,אני חושד שזה אולי מחלה!הנה תמונה!אשמח למי שיעזורתודה...

כתוב תגובה


דגי2

פלאטי
האם מותר לגדל שני פלאטים באקוואריום של 20...

כתוב תגובה


roei24

בגרות
מה הגיל בפלאטי שבו ניתן להבדיל בין זכר...

כתוב תגובה


אורי25

פלאטי בהיריון
יש לי פלאטי בהיריון מתקדם.הכנסתי אותה לתא השרצה לפני 3 ימים.כמה זמן מומלץ להשאירה...

כתוב תגובה

יש לך שאלה ? קהילת מגדלי הדגים שלנו כאן בשבילך !

 

חזרה לראש העמוד